ევროპამ მოქმედების ბერკეტი უნდა გამონახოს: სალომე ზურაბიშვილი
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა მოუწოდა ევროკავშირს ზეწოლა მოახდინოს ქვეყნის პრორუსულ ხელისუფლებაზე ახალი არჩევნების ჩასატარებლად. ზურაბიშვილმა ოთხშაბათს, 18 დეკემბერს, სტრასბურგში ევროპარლამენტის პლენარულ სესიაზე ისაუბრა.
პოლიტიკოსმა 26 ოქტომბრის არჩევნების დროს შესაძლო დარღვევები გაიხსენა.
მთელი ქვეყნის მასშტაბით მიმდინარე საპროტესტო აქციებთან დაკავშირებით მან ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მოსახლეობა დემონსტრაციებს აწყობს არა სოციალური პრობლემების, არამედ სახელმწიფოს დამოუკიდებლობისა და ევროპული გზის საფრთხის გამო.
ამასთან, ზურაბიშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საუბარია ძალიან მშვიდობიან პროტესტზე.
„ჩვენ მხოლოდ ორ რამეს ვითხოვთ: დაგვიბრუნონ ხმა, რადგან არჩევნები მოიპარეს და დაგვიბრუნონ ჩვენი ევროპული მომავალი“, – განაცხადა მან.
იგი დარწმუნებულია, რომ საქართველოში საზოგადოება არ არის გახლეჩილი, მაგრამ არის ქართველი ხალხი და ერთ-ერთი მხარის რეპრესიული აპარატი.
მისი თქმით, ბოლო წლებში ქვეყანა სულ უფრო და უფრო მიისწრაფვის ავტორიტარიზმისკენ: „ევროპა ამ გამოწვევას ჯერ მხოლოდ ნახევრად უპასუხა.
ზურაბიშვილმა მოუწოდა ევროპასა და დასავლეთს განაგრძონ პოლიტიკური მხარდაჭერა საქართველოს დემოკრატიული ძალებისთვის, სამართლიანობა და პოლიტპატიმრების გათავისუფლება და მტკიცედ დაუჭირონ მხარი ახალი არჩევნების ჩატარებას.
ის, რაც საქართველოში ხდება, ეხება არა მხოლოდ დემოკრატიას და თბილისის პოლიტიკურ არჩევანს, არამედ ევროპას და მის სტრატეგიულ ინტერესებს, დარწმუნებულია იგი.
თუ საქართველო „რუსეთის კონტროლის ქვეშ მოხვდება, ეს გავლენას მოახდენს ყველაფერზე, შავი ზღვის უსაფრთხოებამდე სომხეთის კავშირისა და ევროპული მომავლისთვის… ფსონები დიდი იქნება“, დასძინა მან.
საქართველოს სახელმწიფო მეთაურის თქმით, „ევროპამ მოქმედების ბერკეტები უნდა მოძებნოს“.
ევროპარლამენტის პრეზიდენტმა რობერტა მეცოლამ ზურაბიშვილს მიმართა, თავის მხრივ, აღიარა, რომ თბილისის პროგრესი „ჩვენს ევროპულ ოჯახთან შეერთების გზაზე“ ახლა საფრთხის ქვეშაა.